„Rytmika nie jest sztuką, nie jest celem samym w sobie,
jest przygotowaniem do wszystkich sztuk, jest wychowaniem.”
( Emil Jaques- Dalcroze)
W nauczaniu elementarnym zabawy ruchowe odgrywają szczególnie ważną rolę. Stymulują rozwój fizyczny, zdrowotny a także osobowościowy dziecka. Istotą tej edukacji jest pobudzanie aktywności ruchowej, która czyni organizm rozwijającego się dziecka sprawnym pod względem fizycznym i zdrowotnym. Rytmika jest najpełniejszą metodą wychowania przez sztukę. Będąc syntezą kształcenia umiejętności muzycznych poprzez ruch, śpiew i tworzenie, realizuje cele wychowania ogólnego, opartego na tkwiącej w dziecku potrzebie ruchu i aktywności. Muzyka zaspokaja potrzebę przeżyć estetycznych i jest przyczyną bezinteresownych wzruszeń. Oprócz działania relaksującego pobudza do aktywności władze umysłowe i uczucia, a doznania estetyczne stają się elementem „oczyszczającym” oraz zmniejszającym napięcie i lęk.
Ruch podporządkowany muzyce spełnia specjalne zadania. Wprowadza zabawę i odprężenie, zaspokaja u młodego człowieka potrzebę poruszania się. Ponadto rytm, który jest wyrazem ruchu w muzyce, jest tym jej elementem, który trafia najłatwiej. Jeśli zatem pozwolimy dzieciom podporządkować się rytmowi muzycznemu i wyrazić go ruchami własnego ciała, umożliwimy im tym samym bezpośrednie aktywne przeżycie muzyki już nie tylko w warstwie rytmicznej, ale również w zakresie innych środków wyrazu muzycznego. Jest to, więc najlepsza droga zbliżenia muzyki do dziecka. Bezpośrednie aktywne przeżycie dynamiki, tempa, rytmu, artykulacji, przebiegu melodii i całej formy może stać się czynnikiem rozwoju wrażliwości na zjawiska muzyczne, co wpłynie na rozwój wrażliwości estetycznej i emocjonalnej.
Wychowanie rytmiczno-muzyczne, krótko mówiąc "rytmika" stawia sobie zadanie, by przez muzykę i ruch wspierać człowieka we wszechstronnym rozwoju i wychowywać go.
Ruch-czynnik niezbędny dla rozwoju młodego człowieka ma być związany
z uporządkowanym w czasie ruchem dźwięków, czyli rytmem muzycznym. Ma być środkiem, za pomocą którego, może wyrazić swe przeżycia muzyczne, odzwierciedlając zmienność dynamiki, nastrój i wyraz emocjonalny muzyki, kierunki linii melodycznej, zmiany artykulacyjne i wreszcie konstrukcję formalną utworu muzycznego.
Rytmika muzyki tanecznej oraz różnorodny charakter ruchu tanecznego mają duży wpływ na wyrabianie poczucia rytmu, harmonii i równowagi wewnętrznej, na koordynację
i opanowanie ruchów, na wyrabianie estetycznych nawyków ruchowych oraz prawidłowej postawy. Muzyka wraz z towarzyszącym jej tańcem działa jako silny, lecz subtelny bodziec. Przyczynia się do podniesienia kultury ruchowej, co praktycznie wyraża się umiejętnością właściwego zachowania się i kulturalnym sposobem bycia.
Konieczność równoczesnego i sprawnego wykonania ruchu w określonym czasie wyrabia szybką orientację, umiejętność koncentracji oraz uwagę, zmusza do sprawniejszego myślenia.
Ruch taneczny wykonywany w różnym tempie i nasileniu wpływa na podnoszenie ogólnej sprawności fizycznej, szybkości, skoczności, zwinności i wytrzymałości.
Reasumując dochodzimy do wniosku, że rytmika jest integracyjną formą o charakterze zabawowym i stanowi istotny czynnik rozwoju estetycznego, fizycznego i umysłowego uczestników takich zajęć.
CEL GŁÓWNY:
Celem głównym zajęć rytmiczno- tanecznych jest umiejętność aktywnego przeżywania i odzwierciedlania muzyki za pomocą tego, co jest najbardziej naturalne dla dziecka – ruchu.
CELE OGÓLNE:
- skoordynowane interpretowanie ruchem tematów rytmicznych
- oddanie poprzez ruch nastroju i charakteru słyszanej muzyki
- umiejętność prezentacji podstawowych układów, stosowanych w polskich tańcach ludowych oraz tańcach nowoczesnych
- integracja zajęć muzycznych z edukacją motoryczno- zdrowotną
- dbanie o prawidłową postawę ciała
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- rozwijać zdolność odczuwania zawartych w utworach treści emocjonalnych
- kształtowanie szybkiej orientacji oraz rozwijanie procesów hamowania i pobudzania przez stosowanie różnych sygnałów muzycznych
- kształtowanie umiejętności rozplanowania ruchu w przestrzeni krokami, w czasie wyznaczonym przez rytm
- reagowanie ruchem na zmiany tempa, dynamiki, wysokość dźwięków
- realizowanie ruchem przebiegów rytmicznych piosenek lub ich fragmentów
- charakteryzowanie za pomocą ruchu postaci ludzkich, zwierzęcych, animowanych oraz sytuacji i zdarzeń.
- wyrobienie u dzieci nawyku prawidłowej postawy ciała we wszystkich sytuacjach
i czynnościach dnia codziennego - uaktywnienie układów: narządów ruchu, krążeniowego i oddechowego
- poznanie podstawowych kroków wybranych tańców ludowych i nowoczesnych
- umiejętność zachowania się w sytuacjach wymagających ogłady towarzyskiej i dużej dozy kultury osobistej
Zajęcia rytmiczno- ruchowe prowadzone są w naszym przedszkolu we wszystkich grupach dwa razy w tygodniu. Podczas takich zajęć dzieci są przygotowywane do różnych uroczystości przedszkolnych, gminnych, powiatowych, jak również do konkursów tanecznych.
W roku szkolnym 2021/2022 dzieci z grupy „Krasnale” na zajęciach rytmiczno- tanecznych zostały przygotowane do udziału w konkursie tanecznym „Na Kujawską nutę” organizowanym przez Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku, gdzie zdobyły II miejsce.
W roku szkolnym 2022/23 dzieci z grupy Krasnale i Puchatki wzięły udział w konkursie tanecznym "Zaczarowane baletki" organizowanym przez Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu, gdzie zajęły II miejsce.