Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Przedszkole Publiczne w Tłuchowie

Logopedia

LOGOPEDA W PRZEDSZKOLU

 

"Logopedia" co to będzie?
W ruch języczek pójdzie prędzej,
Aby lepsza mowa była,
A buzia wyraźniej mówiła."
Od wielu lat mowa dziecka zajmuje ważne zadanie edukacyjne.

W naszym przedszkolu jest prowadzona terapia logopedyczna.

Prowadzona  przez logopedów mgr Annę Purzycką  i mgr Danutę Kupniewską.

W miesiącu wrześniu u dzieci 4i 5- letnich  zostaną przeprowadzone badania przesiewowe rozwoju mowy. Po postawieniu diagnozy  dzieci z wadami mowy zostaną zakwalifikowane  na terapię logopedyczną w celu usunięcia zaburzeń komunikacji językowych. Praca terapeutyczna jest kontynuowana do czasu skorygowania nieprawidłowościw wymowie – zgodnie z rokowaniem – lub do ukończenia pierwszego etapu edukacyjnego. Zajęcia są prowadzone indywidualnie z dzieckiem lub w małych zespołach w gabinecie logopedycznym znajdującym się w naszym przedszkolu .

Prowadzenie indywidualnej lub grupowej terapii logopedycznej obejmuje: ćwiczenia przygotowujące artykulatory do wywoływania zaburzonych głosek (szczegóły w ramowym programie), ćwiczenia właściwe z zakresu korekcji wad wymowy w przypadku zaburzeń artykulacji oraz ćwiczenia wspomagające terapię logopedyczną (szczegóły w ramowym programie), w tym: ćwiczenia i zabawy logorytmiczne: ćwiczenia narządów mowy w formie zabaw, opowieści; zabawy dźwiękonaśladowcze, wyliczanki-rymowanki, wierszyki z pokazywaniem, dziecięce masażyki, zabawy paluszkowe, rysowane wierszyki, zabawy ruchowe ze śpiewem, zabawy ruchowe w kole, zabawy ruchowe z reagowaniem na sygnały dźwiękowe i na charakter muzyki, zabawy doskonalące koordynację całego ciała, koordynację słuchowo-wzrokowo-ruchową, ruchy lokomocyjne, orientację w przestrzeni, uwagę, spostrzegawczość, pamięć ruchową, myślenie (szczegóły w ramowym programie). W czasie terapii logopedycznej wykorzystujemy komputer i programy multimedialne. Dzieci grają w różnorodne  logopedyczne gry, dzięki którym utrwalają prawidłową wymowę.

Współpraca rodziców, logopedy i nauczycieli warunkuje sukces. Dlatego tak ważne są zeszyty logopedyczne, karty pracy ze wskazówkami do pracy w domu.Przekłada to się na efektywność naszej pracy i dobre samopoczucie naszych wychowanków.     

  

Rodzicu, jeżeli jesteś gotów poświecić swojemu dziecku kilka minut dziennie na ćwiczenia logopedyczne proszę Cię abyś:
Øzałożył  zeszyt do ćwiczeń logopedycznych,
Ø wklejał razem z dzieckiem „zadania” przyniesione od logopedy,
Ø nagradzał (ustnie) dziecko nawet za minimalne postępy,
Ø często powracał do ćwiczeń,
Ø bądź kreatywny zachęcając dziecko do ćwiczeń.

 

W KĄCIKU LOGOPEDYCZNYM ZNAJDZIECIE RADY ORAZ PROPOZYCJE ĆWICZEŃ, które pomogą Waszym dzieciom usprawnić mowę, wzmocnią aparat artykulacyjny.

Słuch....dlaczego jest tak ważny w prawidłowym rozwoju mowy dziecka?

Odsyłam do artykułu:

https://forumlogopedy.pl/artykul/znaczenie-sluchu-w-rozwoju-mowy-dziecka

Jak rodzic może samodzielnie doskonalić ten zmysł u swojego dziecka?

O to kilka propozycji ćwiczeń:

1.        „ Co słyszę?” – dzieci siedzą z zamkniętymi oczami i nasłuchują, rozpoznają odgłosy dochodzące z sąsiedztwa, ulicy.

2. „ Zgadnij, co wydało dźwięk?” – uderzanie pałeczką w szkło, fajans, metal, kamień, drewno itp. Toczenie różnych przedmiotów po podłodze (np. piłki, kasztana, kamienia), rozpoznawanie odgłosu przez dzieci.

3. Rozpoznawanie różnych przedmiotów w zamkniętym pudełku po wydawanym odgłosie – groch, kamyki, gwoździe, cukier, kasza itp.

4. Uderzanie o siebie klockami, łyżeczkami, garnuszkami; uderzanie łyżeczką o pustą szklankę, o szklankę z wodą, klaskanie, darcie papieru, gniecenie papieru, przelewanie wody (z wysokości, z niska), drapanie po szkle, papierze, stole.

5. Rozpoznawanie głosu, szmeru, źródła dźwięku – miejsca, kierunku, odległości, ilości dźwięków (dużo- mało), głośności (cicho – głośno).

6. Szukanie ukrytego zegarka, radia, dzwoniącego budzika.

7. Rozróżnianie i naśladowanie głosów zwierząt: kota, psa, krowy, kury, koguta, kaczki, gęsi itp.

8. Rozróżnianie odgłosów pojazdów: samochodu, pociągu, motoru, traktora itp.

9. Rozpoznawanie po dźwięku różnych urządzeń domowych, np. odkurzacz, mikser, suszarka, pralka itp.

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2025 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Imieniny: